Košice 1458Večer 30. septembra a 1. októbra sa v Košciach uskutočnila akcia s názvom Košice 1458, ktorú zorganizovala Spoločnosť Via Cassa a na ktorú sme boli pozvaní ako účinkujúci.

Toto podujatie bolo situované do druhej polovice 15. storočia. V týchto časoch sa v okolí Košíc pohybovali zvyšky bratíckych vojsk a proti týmto zahájil ťaženie uhorský kráľ Matej Korvín. A práve bitky vyplývajúce z tohto ťaženia boli hlavným motívom podujatia. V tomto podujatí účinkovali šermiarske skupiny a "samostatné jednotky" z Nitry, Žiliny, Popradu, Trnavy, Brna, Starej Ľubovne a Košíc.

Na miesto akcie sme prišli v piatok asi o štvrtej hodine poobede, postavili tábor práve včas na to, aby sme sa zapojili do programu. Tým bol večerný pochod cez mesto, ktorý mal za úlohu oznámiť bitku, ktorá sa má konať na nasledujúci deň na určenom mieste. Veľkoleposť tohto pochodu vhodne zdôrazňovali bubny a fakle a skutočne vytváral výbornú atmosféru. Tento pochod považujeme za dobrý spôsob nalákania ľudí na akciu.

Druhý deň, v sobotu 1. októbra nadišli hlavné body programu - dve bitky na bojovom poli (rozumej v mestskom parku). Nácvik, ktorý im predchádzal sa možno zdal zozačiatku príliš chaotický, to sa ale neskôr ukázalo ako úplne zanedbateľné. Bitky sa zúčastnilo približne 60 účastníkov, čo je na veľkosť priestranstva adekvátne množstvo. Samotné bitky považujeme za dobre zvládnuté a divácky atraktívne aj z toho dôvodu, že tomu nie je dávno, čo sme my sami organizovali podobnú akciu na festivale Stredovek pod hradbami. Táto skúsenosť pre nás teda bola určite obohacujúca.

Záver dňa sme strávili v príjemnej spoločnosti Ľuba Oreniča (vedúci šermiar košickej skupiny Sigismund, ktorá patrí do združnia Gesellschaft Lichtenawers), výborného pečeného bravčového kolena a pohármi vychladeného pivka v miestnom podniku. Lepšie zakončenie dobre zvládnutej akcie si ani nevieme predstaviť (:

Jedna vec nám na akcii ale udrela do očí. Stredovek pod hradbami v Trnave zožal veľký úspech hlavne z hľadiska množstva návštevníkov ktorých zaujala myšlienka akcie. Preto sme niečo podobné očakávali aj v Košiciach. Avšak, s výnimkou piatkového večerného pochodu bola divácka účasť veľmi slabá a to hlavne na prvej bitke, kedy divákov bolo prakticky menej ako samotných účastníkov predstavenia. Keďže sa ale neorientujeme v košickej šermiarskej scéne a v tom, ako často sa konajú takéto podujatia, nevieme posúdiť nakoľko táto slabá účasť mohla byť spôsobená nedostatočnou PR podujatia alebo slabým záujmom obyvateľov Košíc o takéto podujatia. Držíme palce Spoločnosti Via Cassa, aby sa nenechala znechutiť nižším záujmom a pokračovala vo vykonávaní dobrej práce, ktorá si svojich stálych divákov iste postupne nájde.

V závere by sme teda ešte raz radi poďakovali za ponuku zúčastniť sa tejto akcie, bolo to pre nás obohacujúce.