Šermiari z trnavského cechu pokračujú v oživovaní bašty, ktorá je súčasťou mestského opevnenia. Po rekonštrukcii v nej plánujú organizovať komorné koncerty,  výstavy i prednášky.

Trnavský hlas, ročník 1, číslo 5
originál


TRNAVA – Šermiari z trnavského cechu pokračujú v oživovaní bašty, ktorá je súčasťou mestského opevnenia. Po rekonštrukcii v nej plánujú organizovať komorné koncerty, výstavy i prednášky.

Na rekonštrukciu historickej bašty na Františkánskej ulici sa ešte v lete podujali členovia Trnavského šermiarskeho cechu (TŠC). „Dlho sme okolo nej chodili a veľmi sa nám páčila. Bola však zakonzervovaná a chátrala. Oslovili sme teda mesto s myšlienkou, že ju oživíme,“ povedal člen cechu Martin Tibenský.

V rámci prvých úprav museli nadšenci histórie nanovo vybudovať drevené konštrukcie na druhom a treťom poschodí. Zhoreli po tom, ako v nej prespávali bezdomovci. „V súčasnosti vymieňame elektroinštaláciu. Finančne náročná bude však výmena okien. Mali sme prisľúbené peniaze od sponzora, no ten si to v poslednej chvíli rozmyslel. Hľadáme preto nové zdroje,“ poznamenal Tibenský a dodal, že peniaze získavajú hlavne z grantov a od sponzorov. „Projekt realizujeme dobrovoľne, bez nároku na odmenu.“ Celková rekonštrukcia veže šermiarov vyjde na viac ako 150-tisíc korún. Po jej ukončení sa v jej okolí uskutoční archeologický výskum.Trnavskí šermiari chcú spraviť z bašty miesto na stretnutia milovníkov histórie, kultúry aj umenia. „Na prvom poschodí zriadime výstavu o mestskom opevnení, ktoré je veľkým klenotom Trnavy, no vie sa o ňom málo. O poschodie vyššie by sme zas chceli prezentovať vývoj historického šermu,“ povedal Tibenský. Najvyššie miesto historickej bašty bude zároveň najfrekventovanejším. Členovia TŠC tu chcú organizovať komorné koncerty, výstavy maliarov i fotografov, prednášky a diskusie.

TEXT A FOTO:
DARINA KVETANOVÁ