Materiály Hmotná kultúra

Hmotná kultúra

Pokrývky hlavy a rukavice v neskorom stredoveku
Dávid Cehlárik (08/08/2009)

Dierc Bouts: ČiapkaReferát Dávida Cehlárika o pokrývkach hlavy a rukaviciach v neskorom stredoveku (hlavne 15. storočie) v rámci povinnej činnosti členov druhého stupňa pojednáva v niekoľkých kapitolách o čepcoch, čiapkach, klobúkoch, kuklách, baretoch, turbanoch a iných pokrývkach hlavy v mužskej i ženskej móde. Na záver sa venuje stručne aj používaným rukaviciam.

Celý článok...
 
Mešce, brašny tašky a iné predmety na prenášanie vecí
Miriam Novotná (16/05/2009)

Kapsa s nožomTento Mirkin referát by mal byt syntézou jej postrehov a informácií z knihy PURSES IN PEACES Archeological finds of late medieval and
16th-century leather purses, pouches, bags and cases in the Netherlands
. Nachádza sa v ňom celkom veľké množstvo obrázkov a ilustrácií, ktoré rozširuju poznanie ľudom nevenujúcim sa doteraz tejto téme.

Pre ďalšie informácie sa registrujte...
 
Trnavskí obuvníci v stredoveku
Martin Tibenský (14/05/2009)

Dejinám remeselníkov a cechov v  Trnave sa doposiaľ venovalo viacero autorov. Vo svojich prácach prezentovali skôr všeobecnejšie poznatky, čo plne rešpektovalo ciele ich štúdií a syntetizovania informácií.1 Markantne rozšírený výskum mestských prameňov Trnavy v poslednom období nás však privádza k potrebe hlbšieho skúmania stavu remeselnej výroby a jej špecializácií v jednotlivých obdobiach. Preto sa v našej štúdii pokúsime hlbšie analyzovať konkrétne remeslo - obuvníctvo, v uzavretom časovom období a mieste, ktorým bude stredoveká Trnava.

(Článok bude publikovaný na stránkach zborníka - Studia historica Tyrnaviensia VIII.)

Celý článok...
 


Posledné pridané

Komentáre